Aktualności
20 czerwca - Zakończenie roku szkolnego
20 czerwca 2008 roku o godz.10 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2007/2008. Po przemówieniu pana dyrektora pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów: Alicję Przybysz, Agnieszkę Olszewska i Andrzeja Dzieniszewskiego. Najlepsi uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy. Wyróżniono dzieci w konkursach: "Estetyczna klasa i sypialnia" i projekcie grantowym Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Dębowe Wzgórze" pt. "My próchnicy się nie damy, bo o ząbki wspólnie dbamy". Następnie obejrzeliśmy część artystyczną, podczas której oklaskiwaliśmy wakacyjne wykonanie przeboju Boney M, orientalny taniec z chustami, piosenki w wykonaniu Kasi Szerszeń i Moniki Kubiak oraz grę na dzwonkach, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności Piotr Żuchowski i Mateusz Wasiewski.
|
|
|
10 czerwca - Powiatowe Dni Rodziny
Dnia 10.06 r. zespół instrumentalny POPCORN uczestniczył w zakończeniu
X Powiatowych Dni Rodziny pod hasłem: Rodzina - Integracja - Społeczność lokalna. Część oficjalna imprezy odbyła się w Sali Reprezentacyjnej Ostródzkiego Zamku. Występy artystyczne były prezentowane na dziedzińcu zamkowym. Uczniowie degustowali potrawy przygotowane przez szkoły ponadgimnazjalne.
7 czerwca - Wycieczka do Częstochowy
W nocy, z piątku na sobotę (7 VI 2008) 16 - osobowa grupa (w tym 11 pracowników) ośrodkowym busem wyruszyła na wycieczkę do jednego z najsłynniejszych Sanktuariów Maryjnych w Polsce - do Częstochowy. Po 9 godzinach jazdy uczestnicy dotarli na miejsce i mimo zmęczenia, z zaciekawienie obejrzeli jasnogórskie zabytki i kaplicę z cudownym Obrazem Matki Boskiej, skarbiec, Drogę Krzyżową oraz uczestniczyli we Mszy Świętej. Około godziny 14.30, po posiłku i zakupie pamiątek pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną do Morąga. Na miejsce szczęśliwie dotarli ok. 22.
4 czerwca - Małe Formy Artystyczne
Dnia 04.06.2008r. w naszej szkole odbył się I Szkolny Przegląd Małych Form Artystycznych. Swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz teatralne prezentowali wszyscy uczniowie. Mieliśmy okazję wysłuchać największych przebojów muzycznych, obejrzeć pantomimy oraz pokazy taneczne.
Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Nagrodą za I miejsce było wystąpienie na uroczystość zakończenia roku szkolnego.
|
|
|
1 czerwca - Dzień Dziecka
Dnia 1 czerwca uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, instrumentalnych i teatralnych podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka w Morągu. Wystąpił zespół "POPCORN", który wykonał akompaniament instrumentalny do pięciu utworów, Kasia Szerszeń zaśpiewała dwie piosenki, zespół teatralny przedstawił bajkę pt. "Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków".
|
|
|
20 maja - Święto Rodziny
Dnia 20 maja w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymanowie odbyła się impreza integracyjna Święto Rodziny.
Poprzez udział we wspólnej zabawie i stworzenie przyjaznej atmosfery chcieliśmy zbudować dobre relacje między rodzicami i dziećmi a pracownikami Ośrodka.
W tym celu przygotowaliśmy ciekawe atrakcje. Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w licznych konkurach, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszyły się jazda rowerami 3-kołowymi i robienie babek na czas. W tej ostatniej konkurencji współpracowały całe rodziny, więc dumnie możemy stwierdzić, że postawiony przez nas cel został osiągnięty.
Rozegrany został także mecz piłki siatkowej, w którym zmierzyli się rodzice z pracownikami. Zwyciężyli rodzice, ale postanowiliśmy odegrać się za rok. Ten mile spędzony czas zakończył wspólny posiłek, podczas którego wymieniliśmy uwagi dotyczące imprezy i innych spotkań organizowanych w przyszłości.
|
|
|
19-20 maja - Mityng Jazdy Konnej
W dniach 19-20 maja w Łupkach odbył się VI Regionalny Mityng Jazdy Konnej. Nasi uczniowie jak co roku nie zawiedli. Zdobyli 4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal. Nasza ekipa wystąpiła w składzie: Wojtek Krajewski, Krzyś Osicki, Ewa Wyszyńska, Dorota Osicka, Justyna Klimowicz i Mateusz Smetana.
|
|
|
17-18 maja - Wycieczka do Wilna
W dniach 17-18 maja 2006 r. 30 osób (w tym 22 pracowników SOSW) wyjechało na wycieczkę Wilno-Troki zorganizowaną przez Biuro Turystyczne Profesjonal z Olsztyna. W sobotę ok. godz. 13 uczestnicy wyjazdu zwiedzili cmentarz na Rossie, gdzie spoczywają sławni tego świata m.in. matka Piłsudskiego i jego serce. Następnie podziwiano Katedrę Wileńską, Ostrą Bramę i kilka cenniejszych zabytków architektury sakralnej, których w Wilnie jest 36. Również podziwiano panoramę Wilna z Góry Trzech Krzyży. Po zakwaterowaniu w hotelu i obiadokolacji oglądaliśmy dalej Wilno i jego zabytki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy ok.3.00 do hotelu.
W niedzielę po śniadaniu zwiedzano w Katedrze sarkofagi Jagiellonów i kościół św. Ducha. Wilno pożegnało nas deszczem. Po około godzinnej jeździe przybyliśmy do Trok, które jest światowym centrum Karaimów. W tamtejszym kościołku z zaciekawieniem wysłuchiwaliśmy historii narodu karaimskiego. Następnie mieliśmy czas na zakup drobnych souvenirów. Około 12.30 wyruszyliśmy na podbój XIV - wiecznego zespołu zamkowego księcia Witolda. Po jego zwiedzaniu ze smutkiem zjedliśmy karaimski obiad i ruszyliśmy w drogę do Morąga. Zmęczeni, ale pełni nowych wrażeń wróciliśmy nocą do Morąga.
|
|
|
15 maja - X Regionalne Prezentacje Artystyczne Ośrodków Szkolno-Wychowawczych
Dnia 15. 05. 2008 roku grupa teatralna GRIM z pantomimą "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" wzięła udział w X Regionalnych Prezentacjach Artystycznych Ośrodków Szkolno- Wychowawczych. Prezentacje sceniczne odbyły się w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" w Elblągu. Uczestnikami jubileuszowych prezentacji były dzieci i młodzież z trzech województw: warmińsko- mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego. Formy prezentacji były bardzo zróżnicowane: pantomima, przedstawienia teatralne i kukiełkowe, pokazy taneczne, programy wokalno-muzyczne. Prezentacje nie miały charakteru konkursu, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrodę w postaci gitary klasycznej. Nagroda ta z pewnością zostanie wykorzystana w kolejnych przedstawieniach grupy teatralnej. Oprócz prezentacji scenicznych tego dnia w CKiWM "Światowid" nastąpiło rozstrzygnięcie IV Regionalnego Konkursu Plastycznego "Młody ekolog w akcji" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Kilkoro uczniów z Ośrodka otrzymało wyróżnienia i nagrody.
|
|
|
14 maja - Akordzik
Dnia 14 maja odbyły się VI Prezentacje Artystyczne "Akordzik" Olsztyn 2008. Impreza została zorganizowana przez SOSW i Szkołę Podstawową nr 28 w Olsztynie. Współorganizatorem prezentacji było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. Honorowym gościem imprezy był zastępca prezydenta miasta Olsztyn Anna Wasilewska. W prezentacjach wziął udział zespół instrumentalny POPCORN, który wykonał akompaniament na instrumentach perkusyjnych do czterech utworów muzycznych. Występ uczniów nagrodzono gromkimi brawami. Uczestnicy poszczególnych placówek otrzymali symboliczne aniołki oraz książeczkami "O Królu i chłopcu w czepku urodzonym".
13-14 maja - Promocja zdrowia
W dniach 13-14.05. Zespół do Spraw Promocji Zdrowia w ramach programu "5 razy dziennie warzywa i owoce" zorganizował konkurs pod patronatem Tymbark S.A z siedzibą w Tymbarku. Wzięli w nim udział uczniowie z klas SPDP, gimnazjum oraz dzieci z klas I-III szkoły podstawowej.
Wychowankowie przygotowali i zaprezentowali potrawy wykonane z owoców i warzyw, między innymi surówki i sałatki. Bardzo ładnie wypowiadali się na temat ich znaczenia w żywieniu człowieka. Bez problemu rozwiązywali tematyczne zagadki. Każde spotkanie kończyło się degustacją. Wszystkim dopisywał apetyt. I nic w tym dziwnego, gdyż potrawy były wyśmienite.
Organizatorzy zaproponowali też uczniom wykonanie prac plastycznych na temat "Warzywa i owoce są na 5", które zostały wysłane na konkurs do Warszawy.
|
|
|
24 kwietnia - Turniej Piłki Nożnej
Dnia 24.04 na wspaniałych obiektach sportowych Olsztyńskiej Szkoły Wyższej odbył się VI Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.
Drużyna SOSW Szymanowo, prowadzona przez trenera Mieczysława Stefańskiego, wystąpiła w składzie:
1. Kowalski Radosław,
2. Kacprzyk Mateusz,
3. Klimowicz Justyna,
4. Jarzyńska Katarzyna,
5. Smetana Mateusz,
6. Krajewski Wojciech,
7. Cybulski Mateusz,
8. Sawicki Jacek,
9. Smetana Piotr.
Po bardzo zaciętej i momentami dramatycznej walce, nasi zawodnicy zajęli III miejsce w swojej grupie- po porażce z DPS/SOSW Iława i remisem z DPS Olsztyn.
|
|
|
19 kwietnia - III Bal Charytatywny
Dnia 19 kwietnia w restauracji "Adria" w Morągu, odbył się już po raz trzeci - Bal Charytatywny na rzecz uczniów naszego ośrodka. Tym razem zbieraliśmy pieniądze na zakup platformy schodowej, jak również na sprzęt rehabilitacyjny.
Na balu bawiło się prawie sto osób. Obecni byli przedstawiciele województwa, powiatu i gminy, prywatni przedsiębiorcy, a także wieloletni przyjaciele naszej placówki oraz jej pracownicy.
Dobrą zabawę do "bladego świtu" zapewniał wszystkim zespół "BRASS" grający najpopularniejsze przeboje jak i niezapomniane hity sprzed lat. Nie zabrakło również występu uczennicy Ośrodka - dziesięcioletniej Kasi Szerszeń, której śpiew w języku angielskim i francuskim, wzbudził gorący aplauz obecnych na balu gości i sprawił, że nogi same rwały się do tańca. Wyśmienita zabawy i radosny nastrój sprawiły, że uczestnicy balu szczodrze opróżniali portfele - a okazji do tego nie brakowało.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja ofiarowanych nam (cennych!) przedmiotów, którą poprowadził charyzmatyczny, a przy tym dowcipny, redaktor "Radia Olsztyn" Krzysztof Kaszubski. Licytowane były m.in. obrazy, rzeźby oraz fotografie przekazane zarówno przez lokalnych twórców, jak również przez znanych artystów.
"Pod młotek" poszły również koszulki siatkarzy Mlekopol AZS Olsztyn i piłka z ich autografami, biżuteria i inne wartościowe przedmioty. Jak "świeże bułeczki" rozchodziły się również prace naszych wychowanków i przyjaciół Ośrodka sprzedawane na przygotowanych stoiskach.
Dzięki ofiarności uczestników balu, jak również tych wszystkich, którzy przekazali nam tak wiele pięknych i wartościowych prac i przedmiotów, konto Ośrodka wzbogaciło się o sumę, o której nawet nie marzyliśmy około 30 tysięcy złotych. Taki "zastrzyk finansowy" pozwoli nam na zrealizowanie wcześniej wspomnianych zamierzeń.
|
|
|
12 marca - Rambit
Dnia 12. 03. 2008r. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Szymanowie pod patronatem Pani Małgorzaty Masiak i Mieczysława Stefańskiego,
zorganizował swoim wychowankom zawody sportowe, których celem jak w takich razach było:
- kształtowanie ambicji i woli walki sportowej,
- rywalizacji i współpracy zespołowej,
- wdrażanie zasad kultury kibicowania.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom imprezy wiele atrakcji. Przechodzenie przez szarfę, wyścig z prowadzeniem krążka laską gimnastyczną, tunel, mecz hokeja halowego. Poświęcenie, hart ducha a przede wszystkim ogromna wola walki zawsze są wzorem do naśladowania. Zawody były bardzo wyczerpujące lecz przebiegały w przyjaznej atmosferze a nadwątlone siły zostały zrekompensowane radością wygranej i obfitym posiłkiem. Ukoronowaniem zaś potyczek sportowych były
nagrody i upominki.
|
|
|
14 luty - Zdrowy uśmiech
W dniu 14.02.08 roku nastąpiło podsumowanie programu "profilaktyki próchnicy zębów", który realizowany był od 15.03.2007 r. do 15.12.2007 r. przez członków stowarzyszenia przy współpracy stomatologa specjalisty Pani Elżbiety Bladowskiej- Kacprzyk. W ramach programu przeprowadzono pogadanki w zespołach klasowych na temat higieny jamy ustnej i sposobom zapobiegania próchnicy zębów z jednoczesnym pokazem filmowym. W tym okresie Pani stomatolog przeprowadziła przegląd jamy ustnej wychowanków Ośrodka. Organizowano zajęcia warsztatowe i konkursy tematyczne. Wszystkim uczniom podawany jest preparat wapniowo-fosforowy wzmacniający zęby. Przeprowadzono również w ramach programu prelekcje i szkolenia dla rodziców. By nie pozostać na jednorazowej akcji, stowarzyszenie podjęło dalsze starania w celu pozyskania środków do walki z próchnicą zębów u dzieci z naszego Ośrodka.
|
|
|
13 luty - Baśnioterapia
Dnia 13 lutego odbyło się pierwsze z zaplanowanego cyklu spotkanie z baśnią, w którym uczestniczyli uczniowie klas I i III. Panie Anna
Wiśniewska i Marzena Sobolewska, na kanwie baśni "Królowa śniegu" H. Ch. Andersena, zaprezentowały na czym polega baśnioterapia. Dzieci tak jak bohaterowie w zaprezentowanej demonstracji zestawieni są w pary, o przeciwstawnych charakterach i odmiennych losach. Przez chwilę miały okazję poczuć się aktorami. Jak każda baśń, tak i ta, dobrze się kończy - zwycięża dobro, a zło zostaje pokonane. Baśń przekazuje dzieciom jednak najważniejszą prawdę, prawdę o
życiu: "na świecie istnieje dobro i zło". Uczy, że trzeba uwierzyć w siebie, pokonać lęk, zmierzyć się z niebezpieczeństwem, aby osiągnąć swój cel.
Prezentacja miała pokazać, że zarówno baśnie są zgodne ze sposobem rozumienia świata, który preferują dzieci, że świat jest tylko wtedy groźny, gdy się go boimy.
|
|
|
5 luty - Bal
Bal karnawałowo-walentynkowy. święto zakochanych - Walentynki zbiegło się z ostatnim balem
karnawałowym w naszym Ośrodku, który został zorganizowany przez Panią Mariolę Jurecką i Pana Marka Michorczyka. Już od wielu dni czekaliśmy z niecierpliwością nie tylko na sam bal lecz szczególnie oczekiwaliśmy "koncertu spełnionych marzeń". Polegało to na tym, że były odczytywane nasze listy z życzeniami do naszych sympatii (ja powiedziałem- sympatii?!!). Dobra niech będzie sympatii, chociaż brzmi to jakoś pre, pre-prehistorycznie. Ale jakby nie brzmiało,
uciechy było co nie miara. Do życzeń Pan Tomek dodawał jakieś utwory muzyczne, przy których bawiliśmy się wybornie. Na koniec spotkaliśmy się przy stole pełnych łakoci. Z żalem pożegnaliśmy ostatni bal karnawałowy, na który przyjdzie nam znowu czkać cały rok.
|
|
|
10 stycznia - Przegląg kolęd i pastorałek
"Przybieżeli do Betlejem pasterze";. Dnia 10.01.2008 r. W naszym Ośrodku odbył się II Przegląd Kolęd i Pastorałek, którego dobrym duchem była Pani Barbara Zalewska. "Dobrym duchem" - to tak jak "pod patronatem", tylko bardziej poetycko. W przeglądzie wzięło udział 26 uczniów, którzy po "ciężkich" eliminacjach zostali zaklasyfikowani do finału. Nowością tegorocznego przeglądu było prowadzenie konferansjerki przez ucznia klasy IV Piotrka. Umiejętności wokalne uczniów były oceniane w trzech kategoriach wiekowych (żeby było sprawiedliwie). Po burzliwych obradach zacnego
jury, wyróżniania otrzymali uczniowie: Monika Włodarczyk, Ania Kamińska, Paulina Szybik, Ewa Czajka, Kasia Szerszeń, Przemek Dyoniziak, Monika Kubik. Odpowiedzialnymi osobami za wspomniany przegląd były Panie: Barbara Zalewska, Magda Moszyńska, Mariola Jurecka. "Chwała na wysokości".
|
|
|
21 grudnia - Wigilia
Cicha noc, święta noc. Jeszcze nie przebrzmiały echa poprzednich życzeń związanych ze świętami i nowym rokiem 2007 a już Wigilia Bożego Narodzenia i Nowy Roczek 2008 nieoczekiwanie nadciągnęły z całym przepychem uroczystej oprawy i wspaniałością życzeń i prezentów. Stałą się już tradycją spotkanie opłatkowe kadry pedagogicznej Ośrodka, uczniów oraz licznie przybyłych gości i rodziców, którzy chętnie przyjmują uczestnictwo w tej niecodziennej uroczystości, która tym razem miała miejsce 21.12.2007 r. To jak bardzo są wszyscy zainteresowani spotkaniem przy wigilijnym stole, dało znać o sobie również i tym razem. Po przepięknych inscenizacjach zarówno muzycznych jak i rodzajowych w wydaniu naszych koleżanek i kolegów, nadszedł czas na dzielenie się
opłatkiem i składanie życzeń. Czego my sobie nie życzyliśmy? Teraz już nie pamiętam ale z pewnością samych dobrych rzeczy, bo właśnie się spełniają i jest fajnie. Niespodzianką były wizyty przedstawicieli Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych z Dobrocina oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Iławy na czele z dyrektorem, Panem Stanisławem Kożuchowskim, którzy ufundowali dla nas paczki. Ileż było emocji. Jakie wrażenia. Szczególnie najmłodsi byli bardzo przejęci i z wypiekami na twarzach maszerowali po prezenty, chodź serce ze strachu podchodziło do gardła. Trochę przykro było się rozstawać, zwłaszcza, że spotkamy się już w nowym 2008 roku. Do zobaczenia. Serdecznie dziękujemy gościom z Dobrocin oraz Iławy za wspaniałe prezenty, które sprawiły tak wiele radości dzieciom z naszego Ośrodka.
|
|
|
30 listopada - Andrzejki
Trochę baśniowo wyglądała oprawa uroczystości andrzejkowych w naszym Ośrodku. Korytarze zapełniły się wróżkami i Skrzatami. Różnorodnym
wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Szczególnym powodzeniem cieszyło się lanie wosku i losowanie wróżb na przyszłość. Szczególnie przejęci byli uczniowie, którzy pierwszy raz uczestniczyli w tak niecodziennym wydarzeniu. Na koniec DJ raper TomeK wręcz rzutem na taśmę, zdążył urządzić dzieciakom wspaniałą dyskotekę przed zbliżającym się Adwentem.
|
|
|
28 listopada - Spartakiada
Och jak głośno było 28 listopada w hali sportowej naszego Ośrodka. Tego dnia, odbyła się XI Spartakiada Dzieci i Młodzieży Specjalnej. Głównymi
organizatorami byli: SOSW w Szymanowie i TPS oddział okręgowy w Morągu. Samych zawodników było aż osiemdziesięciu. Przedsięwzięcie miało na celu:
- kształtowanie ambicji i wiary we własne i współpracy w grupie,
- zachęcanie osób dorosłych i młodzieży do aktywności ruchowej,
- wdrażanie zasad kultury kibicowania.
Co tam cele. Z chwilą pierwszego gwizdka dopiero się zaczęło. Przechodzenie przez szarfę, przewracanie naleśników, wyścig z prowadzeniem krążka laską gimnastyczną, tunel, przeciąganie liny, mecz hokeja halowego. Zawody były bardzo wyczerpujące. Nadwątlone siły zostały zrekompensowane obfitym posiłkiem. Z chwilą zaś ogłoszenia wyników i wręczeniu dyplomów oraz upominków, zapomniano o kontuzjach i siniakach. Dzieciaki jak zawsze, pokazały większości dorosłych, jak powinna wyglądać właściwa aktywność ruchowa, ograniczana często u nich (dorosłych:) do ruchu prawej ręki z pilotem w kierunku telewizora (u mańkuta-lewej).
|
|
|
27 listopada - Dbam o zęby
Dnia 27. 11.2007r. szkolny zespół pilotujący projekt: "Szkoła promująca zdrowie", z udziałem koleżanki M. Masiuk, nad którym to projektem sprawuje kuratelę Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Dębowe Wzgórze" z prezesem Ryszardem Krajewskim, przygotował zajęcia warsztatowe dla starszej młodzieży pod hasłem: "Dbam o zęby i wiem co jest dla mnie dobre". Uczniowie wręcz z otwartymi buziami (gdzie dało się
zauważyć śnieżną biel zdrowych zębów) obejrzeli skecz, prowadzili dyskusję oraz rozwiązywali zagadki związane z tematem higieny jamy ustnej. Szkolna pielęgniarka, dla dzieciaków, po prostu pani Basia, na modelu szczęki - brrr, dokładnie pokazała jak prawidłowo powinno się myć zęby. Po dużej dozie uczty duchowej, nastąpiło to na co wszyscy czekali a mianowicie uczta związana z degustacją zdrowej żywności, którą to przygotowali sami uczniowie. Aż w nosach wierciło od aromatu. To czego dzieci nauczyły się pod czas zajęć będzie procentowało w przyszłości szczególnie, że został ogłoszony konkurs "Zdrowy uśmiech". A ja zębów nie myję i żyję. Żartowałam.
|
|
|
23 listopada - Certyfikat
Mino, że przez wielu listopad jest uznawany miesiącem ponurym i w ogóle bee, to dla naszego Ośrodka wcale takim nie był. Na
szczególne podkreślenie zasługuje fakt otrzymania przez nas Certyfikatu Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Promująca Zdrowie". Dnia 23 listopada 2007 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie podsumowująca dokonania szkół i placówek oświatowych, starających się o przyznanie Certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Promująca Zdrowie". Certyfikat przyznawany jest na okres trzech lat. Zostało nim wyróżnionych kilkanaście placówek, w tym Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie, Przedszkole "Jedyneczka" oraz Przedszkole Nr 2 z Morąga. Delegacja po odbiór tytułu udała się do samej stolicy naszego regionu. Tam SOSW z Szymanowa z dumą prezentował prace
plastyczne uczniów a także dał występ nasz sztandarowy zespół "Popcorn", pod patronatem pani Barbary Zalewskiej.
|
|
|
8 listopada - Wycieczka do wojska
Dni Otwarte Jednostki Wojskowej. Jesteśmy w koszarach. Przywitał nas pan major Jacek Klamka, który nie tylko bardzo ciekawie opowiadał o walorach służby w wojsku lecz przede wszystkim zapowiedział, że pozwoli nami dotknąć eksponatów a co najważniejsze można będzie posiedzieć w czołgu i innych woskowych pojazdach opancerzonych. Okazało się że nie tylko chłopcy, bo dziewczyny tez uwielbiają posiedzieć w czołgu, czy skocie. Mało tego nikt nie broni dotykać tej niezliczonej ilości przycisków, guziczków czy lampek. Długo pozostanie w pamięci wycieczka do koszar, na której zakończenie została nam zaserwowana prawdziwa woskowa grochówka. Dziękujemy!
|
|
|
30 października - Grabienie liści
To niewiarygodne lecz zwyczajne grabienie liści może być bardzo niezwykłą formą integracji i rekreacji razem wzięte. Jeśli do tego dodamy fakt, że nie było lekcji to była nieomal pełnia szczęścia. Wszyscy z zapałem rzucili się do pracy. Młodsze dzieci grabiły trawnik przed szkołą, zamiatały parking. "Starszyzna" to samo robiła na boisku. Potem liście miały być wrzucone na przyczepy, ale liście, jak to liście, wcale nie chciały się tam znaleźć i ciągle wracały na ziemię. Kiedy jednak ostatnie pryzmy znalazły się na przyczepie, wokół szkoły zrobiło się czysto i schludnie. A my napiliśmy się gorącej herbaty i zjedliśmy kiełbaski pieczone na ruszcie nad ogniskiem i to było to, czego nam brakowało do pełni szczęścia. Mniam, mniam.
|
|
|
26 października - 25 lecie Ośrodka!
Jak ten czas szybko leci. To już 25 lat minęło jak istnieje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie. Benefis z tej okazji, odbył
się 26. 10. 2007 r. i zgromadził wielu szacownych gości. W śród nich byli przedstawiciele Starostwa Powiatu Ostróda, rajcy miasta Morąga,
przedstawiciele Kuratorium, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, sponsorzy, rodzice, dzieci, pracownicy Ośrodka, którzy są już w okresie
spełnionych marzeń, oraz przedstawiciele mediów a także wszyscy ci, którym Ośrodek nie jest obojętny. Ceremonii otwarcia uroczystości dokonał dyrektor Jarosław Witek, który swoim przemówieniem, w dużej części, skierowanym pod adresem swego zastępcy a jednocześnie byłego głównego dyrektora pana Ryszarda
Krajewskiego, oddał hołd za 25 lat kierowania Ośrodkiem. Do życzeń przyłączyli się również zaproszeni goście, których przed mównicą zebrała się spora gromadka. Pod adresem Ośrodka skierowano wiele ciepłych słów, przekazano dary i naręcza kwiatów. W części artystycznej ogromny aplauz zebrał Zespół Szkoły Tańca Irlandzkiego i Flamenco "Rytm" z Olsztyna. Gorąco oklaskiwano uczennicę klasy III Kasię Szerszeń z Ośrodka w Szymanowie,
która wzruszyła swoim wykonaniem utworu zespołu "Andrzej i Eliza"; "Nie liczę godzin i lat". Wystąpił również zespół "Wesołe Nutki"; pod kierunkiem pani Barbary Zalewskiej, wykonując akompaniament na instrumentach ORFA. Kulminacją uroczystości był tort, który został sprawiedliwie podzielony pośród wszystkich uczestników uroczystości z życzeniami, by chwytać okruchy życia i radować się nimi beztrosko, jak czynią to dzieci z Ośrodka w Szymanowie. I ja tam byłem. Miód i soki owocowe piłem a co zobaczyłem tutaj Wam streściłem.
|
|
|
11 października - Zawody jeździecki
Tradycja polskiej kawalerii nie zaginie jeśli wśród młodzieży będą tacy
pasjonaci jeździectwa jak Justyna Klimowicz, czy Mateusz Smetana. W dniu
11.10.2007 r. pod opieką swojej trenerki, pani Beaty Preisner, przebywając na zgrupowaniu w Warszawie, zajęli odpowiednio III i VIII miejsce. Sukces jest tym znaczniejszy, że wymienieni zawodnicy są debiutantami. A mówią
niektórzy, że konie są niebezpieczne, bo to i kopnąć może, i ugryźć i że
są prawdopodobnie drapieżnikami. Ale to chyba nieprawda?
|
|
|
9 października - Szkolenie PCK
Dnia 9.10.2007 roku w naszym Ośrodku odbyło się szkolenie z zakresu pierwszej pomocy w którym uczestniczyły dzieci z klas starszych. Szkolenie przeprowadziła Pani Joanna Wydra, która w sposób zrozumiały i bardzo ciekawy uczyła naszych uczniów jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
|
|
|
28 września - Spotkanie z rodzicami
Dnia 28.09.2007 odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów przebywających się w naszej placówce. Na zebraniu powitano rodziców nowych uczniów wprowadzając ich w arkana funkcjonowania Ośrodka a następnie omawiano takie sprawy jak:
- skierowaniom na zajęcia rehabilitacyjne,
- pracy rewalidacyjnej z dzieckiem w domu,
- wyjazdowi na turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy.
Ponieważ spotkanie zbiegło się z zakończeniem kadencji poprzedniej Rady Rodziców, wybrana została nowa, skład której jest następujący:
1. Arkadiusz Jabłoński - przewodniczący
2. Marta Leonowicz - wiceprzewodnicząca
3. Grażyna Zawół - sekretarz
4. Jolanta Przyborowska - skarbnik
5. Anna Graczyk
6. Alina Górska
7. Tatiana Mazanowska
Dziękujemy poprzedniej Radzie za owocną współpracę!
|
|
|
21 września - Olimpiada
Dnia 21 września 2007 roku na Stadionie Miejskim w Morągu odbyła się V POWIATOWA OLIMPIADA DZIECI I MŁODZIEŻY SPECJALNEJ TROSKI.
Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Dębowe Wzgórze" w Szymanowie oraz Federację Organizacji Socjalnych woj. warmińsko- mazurskiego w Olsztynie. Współorganizatorzy to:
1. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Szymanowie,
2. Urząd Miejski w Morągu,
3. Urząd Wojewódzki w Olsztynie,
4. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Morągu,
5. Morąski Dom Kultury i Sportu w Morągu,
6. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Morągu.
Honorowy patronat nad olimpiadą objął Starosta Powiatu Ostródzkiego pan Włodzimierz Brodiuk. Patronat medialny sprawowały Gazeta Morąska i Telewizjia Kablowa "Vektra". Zaproszono na nią wielu znamienitych gości. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał wiceburmistrz Morąga pan Andrzej Kikoła.
W olimpiadzie wzięły udział następujące placówki:
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Żardenikach,
- Dom Pomocy Społecznej w Grazymach,
- Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Nr 1 w Elblągu,
- Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miłomłynie,
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zalewie,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej - Morąg,
- Integracyjny Klub Sportowy "Smok- Lotos" - Orneta,
- Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Szymanowie,
- Morąskie Stowarzyszenie Osób Chorych Psychicznie
- 30 wolontariuszy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Morągu.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom imprezy wiele atrakcji, ale to zmagania uczestników były największą atrakcją olimpiady. Ich poświęcenie, hart ducha a przede wszystkim ogromna wola walki, by być tym najlepszym - stanąć na najwyższym "pudle", mieć swoje pięć minut, przerosło najśmielsze oczekiwania. Sportowcy z pierwszych stron gazet mogli by się na nich wzorować!
Urozmaiceniem ducha sportu były pokazy walk rycerskich. Nie jeden młodzieniec oczami wyobraźni widział siebie na białym rumaku ratującego piękną białogłowę ze szpon okrutnego smoka. Inni byli zwolennikami walki z czerwonym kurem, czego dowodem był spory tłumek przy pokazie sprzętu gaśniczego. Dużo frajdy zapewniło także uczestnictwo w "Olimpijskim Parku Zabaw".
Ukoronowaniem potyczek sportowych były medale, dyplomy, nagrody, upominki i zasłużony poczęstunek.
Sportowe zmagania przebiegały w radosnej atmosferze lecz wszystko co dobre szybko się kończy. Zamknięcia V POWIATOWEJ OLIMPIADY DZIECI I MŁODZIEŻY SPECJALNEJ TROSKI dokonał prezes Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Dębowe Wzgórze" w Szymanowie - pan Ryszard Krajewski.
|
|
|
15 września - Dożynki
Plon niesiemy plon. Niezwykle uroczysty charakter miało podsumowanie trudu pracy rolników naszego regionu - Dożynki Powiatu Ostródzkiego i Gminy Łukta.
Stadion Łukty wypełniły pawilony, stragany i kramy, gdzie prezentowano dorobek gospodarstw wiejskich, instytucji związanych z rolnictwem a także okolicznych szkół. Na podkreślenie zasługuje fakt, że między innymi prezentował się również nasz Ośrodek.
Na pięknie przystrojonym straganie, nasze panie z dumą pokazywały eksponaty wykonane przez uczniów w ramach zajęć przysposabiających do pracy. Prace z gliny, gipsu i innych materiałów plastycznych, wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników uroczystości.
|
|
|
3 września - Rozpoczęcie roku szkolnego
Trochę nietypowo, bo nie 1-go lecz 3-go września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Fajnie bo mieliśmy dłuższe wakacje lecz już bardzo chcieliśmy spotkać koleżanki, kolegów no i oczywiście nasze sympatie a także naszych kochanych... nauczycieli. Rozmowy i salwy śmiechu zdawały się nie mieć końca lecz z chwilą pojawienia się przy mikrofonie pana Jarosława Witka nastała cisza.
Pan Jarosław tradycyjnie powitał zgromadzonych uczniów, rodziców, nauczycieli a także (tu niespodzianka) oznajmił, że został nowym dyrektorem naszego Ośrodka. Wszyscy odpowiedzieliśmy brawami. Następnie pan Jarosław dokonał pasowania na uczniów maluchów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Ci wyprężeni choć z wypiekami na twarzach, dzielnie znieśli "ciężar" uderzenia wielkim ołówkiem Jeszcze nie świadomi, że zamknął się jeden a rozpoczął inny etap w ich życiu. Witajcie i witaj szkoło.
|
|
|