Plan działań na rok szkolny 2019/2020

Problem priorytetowy: Niedostateczna integracja społeczności szkolnej.

Cel: Integrowanie społeczności szkolnej poprzez wspólne działanie.

Kryterium sukcesu: Zwiększy się uczestnictwo społeczności szkolnej (wszystkich pracowników SP, uczniów oraz ich rodzin) w organizowanych zajęciach otwartych, imprezach szkolnych, wycieczkach i spotkaniach integracyjnych.

ZADANIA:
1. Stworzenie „Skrzynki PYTAŃ i PROPOZYCJI” dla pracowników SP.
2. Opracowanie „Ankiety potrzeb rodzica”.
3. Organizacja szkoleń i warsztatów dla pracowników oraz rodzin uczniów zgodnie z ich potrzebami.
4. Zwiększenie aktywności pracowników oraz rodzin uczniów w działania realizowane na terenie Ośrodka.
5. Dokonanie ewaluacji działań podjętych w roku szkolnym 2019/2020.

Nasze działania:
• W środę, 11. 09. 2019r. w ramach projektu „Uczę się Ciebie człowieku” odbyła się wycieczka do Rodzinnego Parku Rozrywki – Nowa Holandia. Na jej uczestników czekało wiele ciekawych atrakcji takich, jak: trampoliny, zjeżdżalnie, Osada Wikingów, Wyspa Potworów, tramwaj wodny.

image01 image01 image01

• XVII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie. W dniach 17–19 września 2019r. na deskach tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki, Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego zorganizowało już po raz XVII Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych. Nasza grupa teatralna „GRiM” brała w nim udział po raz pierwszy. W przeglądzie brało udział 28 grup teatralnych, między innymi z Gruzji, Macedonii, Litwy, Ukrainy i Rosji. Wszystkie przedstawienia były pełne emocji i dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Tematyka występów była różnorodna od lekkich, radosnych, aż po odważne i skłaniające do refleksji. Poza wrażeniami teatralnymi organizatorzy przeglądu przygotowali niespodziankę dla wszystkich uczestników w postaci koncertu Michała Wiśniewskiego. W konkursie przyznano 20 wyróżnień i 8 nagród. Zespół działający przy naszym Ośrodku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa za spektakl „Na sznurkach”. To już kolejny sukces grupy teatralnej i tego spektaklu, z którym nasi młodzi aktorzy wywalczyli Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym w Lidzbarku Warmińskim oraz Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich na Regionalnym Forum Teatralnym Placówek Kształcenia Specjalnego w Kwidzynie.
image01 image01 image01

• W poniedziałek, 30 września muzyczno-tanecznie świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Na Sali gimnastycznej odbyły się wspólne śpiewy, tańce i konkursy.
• W dniach 19-20.X.2019r. w Morąskim Domu Kultury odbył się Festiwal Sztuk Teatralnych „GRIMLANDIA”. Organizatorem tej uroczystości było Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Dębowe Wzgórze” w Szymanowie. W Festiwalu udział wzięły grupy teatralne m.in. „Bajkolandia”z Lidzbarka Warmińskiego,” American Dream” - „Skowronki” z Regionalnej Placówki Opiekuńczo- Terapeutycznej w Gdańsku , Teatr Jednego Aktora z Torunia, „Pajacyki” z Olsztyna, „GRiM” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymanowie, „Nasza codzienność” ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy TPD w Morągu oraz „Studio Danko”z Kaliningradu. Patronat nad imprezą objął: Starosta Ostródzki, Burmistrz Morąga, Bank BNP Paribas, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Szymanowie. Celem Festiwalu było ukazanie twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych, integracja z osobami pełnosprawnymi, a także zapewnienie uczestnikom wspaniałej, niezapomnianej zabawy z artystami i wyjątkowymi gośćmi Festiwalu -między innymi: Ramoną Rey- polską piosenkarką muzyki pop i klubowej oraz Piotrem Boratyńskim- aktorem Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Ponadto całą uroczystość uświetniły występy między innymi: Polskiego Związku Niewidomych Koło w Morągu i Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Koło Morąg , którzy przedstawili „Rzepkę” Juliana Tuwima, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu, który wystawił sztukę „Przedszkole im Jacka i Placka”, występ zespołu taneczno-muzycznego „STAMED” działającego przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bogaczewie, występ zespołu Eurobabki- działającego przy Morąskim Domu Kultury. Można było również posłuchać pięknego głosu uczennicy z ZSZiOiPPP. W programie przewidziano również zabawę muzyczno- taneczną na scenie pod kierunkiem animatorki. Podczas imprezy można było skosztować pieczonych ziemniaków na patyku, waty cukrowej, różnorodnych ciast, kawy, napojów. Festiwal z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż panowała tam niepowtarzalna atmosfera. Mieszkańcy miasta i okolic mieli możliwość miło spędzić czas wolny.
image01 image01 image01

• Dnia 24. 10. 2019r. odbyły się zajęcia projektowe "W zdrowym ciele zdrowy duch" – uczniowie SP wzięli udział w rambicie, gdzie wspólnie z nauczycielami pokonywali przeszkody oraz wykonywali ćwiczenia zręcznościowe.
• 28 października w placówce zorganizowano zabawę andrzejkową. Dobry nastrój dopisywał wszystkim, a wspólne wróżby i świetna zabawa nie ominęły nikogo.
image01 image01

• W grudniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju piłki koszykowej szkół specjalnych, na którym zajęli II miejsce. Zawodnicy otrzymali medale oraz nagrody rzeczowe.
• Mikołaj w dniu swoich imienin, podobnie jak co roku, przybył do naszej placówki. Spotkanie z poczciwym starcem przebiegało w atmosferze wspólnej zabawy. Nie zabrakło także ducha zdrowej rywalizacji podczas konkurencji sportowych i nie tylko. Wszyscy uczniowie otrzymali zdrowe upominki.
• Kampania edukacyjna „Bezpieczni MY”. W trakcie trwania roku szkolnego organizowaliśmy spotkania oraz warsztaty dotyczące bezpieczeństwa w domu, na podwórku, w czasie ferii i wakacji. Uczniowie zdobywali wiedzę dotyczącą pracy przedstawicieli służb mundurowych.
• Bal karnawałowo – walentynkowy (luty 2020)
„W walentynki się bawiliśmy
i bal karnawałowy zorganizowaliśmy.
A ponieważ w styczniu ważne święta obchodziliśmy
nasze Babcie i naszych Dziadków do wspólnej zabawy zaprosiliśmy.
Były wiersze, konkursy, tańce i zabawy,
z nami każdy nabrał dużo wprawy.
Do zgadywania, do naśladowania
i ciągłego zdrowego stylu uprawiania.
A kiedy już się żegnaliśmy
Króla i królową balu wybraliśmy.
Babcie i dziadków szczerze ucałowaliśmy
a w prezencie serduszkowy magnes wręczyliśmy...”

image01 image01 image01

• W czerwcu pracownicy naszej szkoły wzięli udział w akcji charytatywnej #GaszynChallenge podczas której zebrane zostały pieniądze na rzecz dzieci chorujących na SMA.
image01 image01© 2015 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie, Szymanowo 2
Sekretariat tel./fax. (089) 757 45 69 Dyrektor tel. (089) 757 63 53